Tävlingsresultat 2011

27/8-2011
Spår – Lägre

Domare: Kent Åhman/Reidar Andersson
Namn: Hund: Ras: Klubb:
Poäng
Pris:
1. Lena Oskarsson Tjejernas Qualle Schäfer ÖBHK
555.75
Uppflytt
2. Ulla Hallström Truxelis Uma Schäfer ÖBHK
471.25
Uppflytt
3. Thereze Grundström LP1 Fjällbrantens Änzy Schäfer Umeå BK
407.25
Godkänd
4. Liza Paulsson Tjejernas Rebuz Schäfer ÖBHK
341
Godkänd
Marlene Olbrant Alizza Schäfer BBHK
Bryter
Margareta Olsson Demonens Yavanna Schäfer Ragunda BHK
Bryter

28/8-2011
Rapport-Lägre klass

Domare: Kent Åhman/Gunnel Crona

Namn: Hund: Ras: Klubb: Poäng
Pris:
Margareta Olsson Demonens Yavanna Schäfer Ragunda BHK
Bryter


28/8-2011
Rapport-Elit klass

Domare: Kent Åhman/Gunnel Crona
Namn: Hund: Ras: Klubb: Poäng
Pris:
1. Lilian Näslund Border Wilsons Hemp Border Collie Timrå BHK 595.75
Certifikat
2. Ulrika Hedberg Conovers Belive in me Flat Ö-viks BHK 572.50
Certpoäng
Karola Fängström Bazzaz Bizi Schäfer Ö-viks BHK
Bryter
Marianne Eskilsson Klasan Edda Riesen Timrå BHK
Bryter

 Lydnadsresultat för 11 december -2011

Klass I- Lydnad

Namn: Ras:
Klubb
 Poäng  Pris
 1.Jenny Persson
Golden Retriever
BBHK
173
1:a pris LP1
2. Nina Johansson
Lab. Retriever
BBHK
172
1:a pris
3. Jenny Eliasson Aus. Kelpie BBHK 167 1:a pris
4. Cenitha Bergander Golden Retriever Timrå BHK 162.5 1:a pris
5. Kristina Westberg Bearded Collie VMBK 162.5 1:a pris
6. Ann-Katrin Heidenvall Bearded Collie BBHK 162 1:a pris
7. Harriet Ingholm Aus.Shepherd ÖBHK 155.5 2:a pris
8. Solveig Lindqvist Lab. Retriever BBHK 154 2:a pris
9. Josefin Rådman Aus.Shepherd ÖBHK 153.5 2:a pris
10. Mona Lövmo Eng.Springer Spaniel S-valls BK 152 2:a pris
11. Lennart Palmgren Schäfer ÖBHK 147.5 2:a pris
12. Stina Nordvall Tollare Ö.Härj.BHK 147 2:a pris
13. Shirley-Ann Reed Flat. Retriever ÖBHK 146.5 2:a pris
14. Åsa Nordgren Flat.Retriever S-valls BK 144 2:a pris


Vinnare i Klass 1


Vinnare i BBHK Cup & LPI Jenny med Marvin

Klass II- Lydnad

Namn: Ras:
Klubb
 Poäng  Pris
1. Maria Häggblom
Schäfer
ÅreBHK
154.5
2:a pris
2. Kerstin Boström
Malinois
ÖBHK
150
2:a pris
3. Mari Kärfstedt
Aus.Kelpie
VMBK
127.5
3:e pris


Vinnare i Klass 2



Lydnadsresultat för 9 oktober -2011

Klass I- Lydnad

Namn: Ras:
Klubb
 Poäng  Pris
 1.Kari Festin
Jämthund
BBHK
171
1:a pris
2. Kristina Westberg
Bearded Collie
VMBK
170
1:a pris
3. Stina Nordvall Tollare Ö Härjedalen BHK 169 1:a pris
4. Nina Johansson Labrador Retriver BBHK 158 2:a pris
5. Petra Hagfelt Softis BBHK 140 2:a pris
6. Åke Sällström Tollare VMBK 127.5 3:e pris

Klass II- Lydnad

Namn: Ras:
Klubb
 Poäng  Pris
1. Anneli Appelqvist
Briard
VMBK
144.5
2:a pris
2. Ann-Katrin Heidenvall
E Springer Spaniel
BBHK
121
3:e pris
3. Camilla Dahlberg
Aus Shepard
ÖBHK
96.5

Klass III – Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
1. Stina Bäck
Aus Shepard
Föll/Krokom BHK
294
1:a pris
2. Monica Redford
Schäfer
BBHK
262
1:a pris
3. Marlene Olbrant Schäfer BBHK 248 2:a pris
4. Roland Häggblad Shepard BBHK 219 3:e pris
5. Åsa Löfberg Aus Stockdog BBHK Bryter

Klass Elit – Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
1. Lena Eriksson
Border Collie
Åre BHK
310
1:a pris
2. Camilla Kjellström Border Collie Åre BHK 305.5 1:a pris
3. Roland Häggblad Aus Kelpie BBHK 232.5 2:a pris

 


Lydnadsresultat för 17 juni-2011

Klass I- Lydnad

Namn: Ras:
Klubb
 Poäng  Pris
 1.Ann-Christin Olsson
Golden Retriver
Strömsunds BHK
165.5
1:a pris
2. Ing-Marie Jonsson
Berner Sennen
Norrköpings BHK
1161.5
1:a pris
3. Kari Festin Västgötaspets Brunflo BHK 156 2:a pris
4. Anna-Karin Dahl Tollare Åre BHK 137.5 3:e pris

Klass II- Lydnad

Namn: Ras:
Klubb
 Poäng  Pris
1. Ann-Katrin Heidenvall
Eng Springer Spaniel
Brunflo BHK
168
1:a pris
2. Elvira Lindvall
Border Collie
Åre BHK
146
2:a pris
3. Kari Festin
Västgötaspets
Brunflo BHK
82.5

Klass III – Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
1. Lena Oskarsson
Schäfer
Östersunds BHK
261
1:a pris
2. Harriet Svensson
Labrador Retriver
Strömsunds BHK
238.5
2:a pris
3.Monica Redford Schäfer Brunflo BHK 236 2:a pris
4. Emma Petrusson Schäfer Brunflo BHK 178

Klass Elit – Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
1. Emma Petrusson
Schäfer
Brunflo BHK
246
2:a pris

 



Lydnadsresultat för 15 maj -2011

 

Namn: Ras:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. LisaPaulsson
Schäfer
Östersunds BHK
173
1:a pris
2. Ann-Christin Olsson
Golden Retriver
Strömsunds BHK
144
2:a pris
Berit Pålsson Australian Stockdog Östersunds BHK DNS

 

Klass II- Lydnad

Namn: Ras:
Klubb
 Poäng  Pris
1. Kerstin Boström
Malinois
Östersunds BHK
136
3:e pris
2. Marie Krysander
Border collie
Östersunds BHK
130
3:e pris
Anneli Jeppsson
Irish Softcoated Wheaten
BBHK
DNS
Sophie Lundgren
Malinois
Åre BHK
DNS

Klass III – Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
1. Åsa Löfberg
Australian Stockdog
BBHK
248
2:a pris
2. Sonja Mattsson
Tervueren
Östersunds BHK
184
3.Lena Oskarsson Schäfer Östersunds BHK 182

Klass Elit – Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
1. Åsa Johansson
Golden Retriver
Strömsund BHK
273.5
1:a pris
2. Roland Häggblad
Australisk Kelpie
BBHK
203
3:e pris

Tävlingsresultat 2010

21/8-2010
Rapport-Lägre klass

Namn: Hund: Klubb: Poäng Pris:
1.Margareta Olsson Demonen´s Yavavva Ragunda Avbröt
0

21/8-2010
Rapport-Högre klass

Namn: Hund: Klubb: Poäng Pris:
1.Lilian Näslund Border Wilson´s Hemp Timrå 495,25 Uppfl

21/8-2010
Rapport-Elit klass

Namn: Hund: Klubb: Poäng Pris:
1. Jennie Bygdén Ömsikka´s U-Leva Lycksele Avbröt
0

 

22/8-2010
Spårtävling – Lägre klass

Namn:
Hund:
Klubb:
Poäng:
Pris:
1.Emma Petrusson
Sockersmulans Bozza
BBHK
503
Uppfl
2. Micke Eliasson
Crofter Holding´s Fou-fou
ÖBHK
466,75
Uppfl
3. Margareta Olsson
Demonen´s Yavanna
Ragunda
Avbröt


Lydnadsresultat för 12/12-2010

Klass I- Lydnad

Namn: Hund:
Ras
 Poäng  Pris
 1. Jenny Persson
Cremecastle Victory Tilly
Golden Retriver
169.5
1:a pris
2. Hanna Könberg
Lita Till Nappa
Schäfer
168
1:a pris
3. Lisa Paulsson Tjejernas Rebuz Schäfer 156.5 2:a pris
4. Kari Festin Diana Jämthund 154.5 2:a pris
5. Lena Hedlund Chocolatehunters Gotta L Flat. Retr. 153.5 2:a pris
6. Malin Bydén Tjejernas Rut Schäfer 152 2:a pris
7. Liz Olofsson Tjejernas Regna Schäfer 151.5 2:a pris
8. Ida Ljusberg Labesea´s Flame on fire Labrador 133 3:e pris
9. Margot Engström Kafati´s Rio Caliente Labrador 118 3:e pris

Klass II

Namn: Hund:
Ras
Poäng  Pris
1. Emma Petrusson
Sockersmulan´s Bozza
Schäfer
182
1:a pris LPII
2. Stina Bäck
Crofter Holding´s Caliber
Aust. shep.
171
1:a pris LPII
3. Marlene Olbrant
Alizza
Schäfer
168
1:a pris LPII
4. Ann-Katrin Heidenvall
Hi-Design´s Magic
Eng.sp.spaniel
162.5
1:a pris
5. Sophie Lundgren
Ullhedens Uhraia
Malinois
142.5
2:a pris
6. Boel Ivarsson Saga Blandras 134 3:e pris
7. Roland Häggblad MMO Sherwood Ranger Aust.shep 120.5 3:e pris

Vi tackar Tasseborg, Djurmagazinet Lillänge och Meri Reklam för sponsring av priser!


Lydnadsresultat för 10/10-2010

Klass I

Namn: Hund:
Ras
Poäng  Pris
1. Kerstin Boström
Lindjax Grimm
Malinois
172
1:a pris
2. Marie Krysander
Svarthalls Aston
Border Collie
171.5
1:a pris
3. Anneli Jeppsson
Irish Tullamores Halmaska
ISW Terrier
156.5
2:a pris
    Shirley Ann Reed
Conovers Wild Cherry
Flat Retriever
156.5
2:a pris
5. Anne Lagerström
Unixus Chalmer
Schäfer
153
2:a pris
6. Lisa Paulsson Tjejernas Rebus Schäfer 147.5 2:a pris
7. Johanna Berg Måra Vorsteh 138 3:e pris
8. Jenny Persson Jackdowns Fab. Frode Golden Retriver 93 0
9. Ulrica Fredin Hummelviksgårdens Älskade Flizan Tollare 83 0

Klass II

Namn: Hund:
Ras
Poäng  Pris
1. Ingrid Boström
Turbulens Toka
Tervueren
185.5
1:a pris LPII
2. Monica Redford
Örnnestets Nemos Lexus
Schäfer
181
1:a pris
3. Marlene Olbrant
Alizza
Schäfer
168
1:a pris
4. Ronny Lundahl
Cukids Heros
Austr. Kelpie
150
2:a pris
5. Emma Petrusson
Sockersmulans Bozza
Schäfer
135
3:e pris
6. Kari Festin Skogsbygdens Flora Tip Top Västgötaspets 132.5 3:e pris

Klass III

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Ingrid Boström
Turbulens Sunnan
Tervueren
272
1:a pris

Klass Elit

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Lena Eriksson
Ängsvallarens Sky
Border Collie
300.5
1:a pris LP Champ
2. Camilla Kjellström
Sunnangårdens Ruff
Border Collie
280
1:a pris

 

 



Lydnadsresultat för 20/8-2010

Klass I- Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Anne Lagerström
Unixu´s Chalmer
BBHK
147
2:a pris
2. Anneli Jeppsson
Irish Tullamore´s Halmaska
BBHK
138
3:e pris

Ekipage LKL I – Anneli & Stella samt Anne & Chalmer

Klass II- Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
1. Sofie Gustafsson
Jackdow´sRoyal Rozzindra
BBHK
177
1:a pris
2. Monica Redford
Örnästets Nemus Lexus
BBHK
169.5
1:a pris
3. Sofie Heidenval
Tassemarken´s Grymma
BBHK
142
2:a pris
4. Kari Festin
Skogsbyggdens Flora TipTop
BBHK
131.5
3:e pris
5. Tina Jönsson
Kreivi´s Pirate Rachel Wall
ÖBHK
121
3:e pris
6. Maria B Viktorsson Twisterdec plaines du Minervois ÖBHK 87 0

Klass III – Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
1. Lena Eriksson
Ängsvallarens Sky
Åre
278
1:a pris
2. Camilla Kjellström
Sunnangårdens Ruff
Åre
273
1:a pris
3.Emma Petrusson Ömsikkas Vizzla BBHK 258 1:a pris

 


Lydnadsresultat för 23/7-2010

Klass I- Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Josefin Locker
Flying Flames Angel
Härnösand
175.5
1:a pris
 2. Marlene Olbrant
Alizza
BBHK
168
1:a pris
(LP 1)
 3. Anne Lagerström
Unixu´s Chalmer
BBHK
122
3:e pris
 4. Ing-Marie Jonsson
Glotterskogens Kamilla Kummin
Norrköping
122
3:e pris

Klass II- Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Emma Petrusson
Sockersmulans Bozza
BBHK
174.5
1:a pris
 2. Josefin Locker
Geordani´s Yte amor Milo
Härnösand
168.5
1:a pris
 3. Maria B Viktorsson
Twisterdec plaines du Minervois
ÖBHK
160
1:a pris
 4. Camilla Dahlberg
Malpasps Timber of los Suenos
ÖBHK
158.5
2:a pris
 5. Lasse Cebrenius
Hugo yhe Great
Ystad
131.5
3:e pris

Klass III – Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Karin Cebrenius
Widholmens Precios One
Ystad
208.5
3:e pris
 2. Daniel Fredriksson
Sangold Skräck Öl
Nynäshamn
192
3:e pris

 


 

Lydnadsresultat för 23/5-2010

Klass I- Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Marlene Olbrant
Alizza
BBHK
175.5
1:a pris
 2. Sheirly Reed
Conover´s Wild Cherry
ÖBHK
168
1:a pris
 3. Stina Bäck
Crofter Holding´s Caliber
Föllinge/Krokom BK
165.5
1:a pris
 4. Monica Redford
Örnnästets Nemons Lexus
BBHK
161
1:a pris
 5. Sarah Pettersson
Meet Myown Dark Hazel
ÖBHK
138.5
3:e pris
 6. Kari Festin
Skogsbygdens Märtha Hotmodel
BBHK
117
3:e pris

 

23/5-2010
Klass II – Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Sonja Matsson
Segerforsens Glittrah
ÖBHK
167
1:a pris
 2. Carin Ahlstedt
Nora avSkredin
V:a Härjedalens BK
92
0

 

23/5-2010
Klass III – Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Ingrid Bergqvist
Seamountains Finest Fontenille
V:a Medelpads BK
172.5
0

23/5-2010
Klass Elit- Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Camilla Kjellström
Sunnangårdens Ruff
Åre BK
264
1:a pris
 2. Lena Eriksson
Oz Way´s Hedvig
Åre BK
234

2:a pris

 3. Mats Letrell Hit´s Takida Sundsvall BK 192.5 3:e pris

Tävlingsresultat 2009

29/8-2009
Spårtävling – Lägre klass

Namn: Hund: Klubb: Poäng: Pris:
1. Marie Hermansson Flyttefots Cessan BBHK 546 Uppfl
2. Katarina Engevall Engelaiz Polar Willow ÖBHK 505 Uppfl
3. Antti Salminen Tjejernas Qaisa Edsbyn BK 486.25 p Uppfl
4. Emma Petrusson Ömsikkas Vizzla BBHK 478 Uppfl
5. Sol Sefastsson Tjejernas Qessie ÖBHK 399,5 p Godk
6. Viveka Andersson Maldas Önska Sundsvall BK 369.25 p Godk

30/8-2009
Rapport-Lägre klass

Ulrika Hedberg med Conover´s belive in me | Örnsköldsviks BHK | uppflyttad

30/8-2009
Rapport-Högre klass

Marianne Eskilsson med Klasans Edda | Timrå BHK | Godkänd

 

30/8-2009
Rapport- klass Elit

Eva Lotta Halén med Bashams Carro | Kramfors BHK | Cert

Rapportekipage
Rapport 2009
Från vänster: Ulrika Hedberg, Eva Lotta Halén & Marianne Eskilsson

 

13/12-2009
Klass I- Lydnad (BBHK CUP )

Namn: Hund: Klubb  Poäng  Pris
 1. Jenny Eliasson Barvatorp´s Kayenne BBHK 175.5 1:a pris
 2. Maria B Wiktorsson Twisterdec plaines du Minervois ÖBHK 157 2:a pris
 3. Eva-Maria Palm Stormo Backens Alva Ragunda BK 155 2:a pris
 4. Lennart Palmgren Saga ÖBHK 144 2:a pris
 5. Sherliy Reed Conovers Wild Cherry Danderyd-Täby BK 137 3:e pris
 6. Sofie Heidenvall Tassemarkens Grymma BBHK 130 3:e pris
 7. Anna-Karin Andersson Raya Ragunda BK 119.5 3:e pris

 

13/12-2009
Klass II – Lydnad

 

Namn: Hund: Klubb  Poäng  Pris
 1. Antje van der Maaten Arbetsmyrans Check Out Cardas BBHK 174 1:a pris (LP2)
 2. Sofie Gustafsson Sweet Working Mr Alright BBHK 173.5 1:a pris
 3. Margaret Pettersson Torsten VMBK 151.5 2:a pris
 4. Flemming Petersen Eskipot Trail´s Comrade Ragunda BK 148 2:a pris
 5. Solveig Sefastsson Tjejernas Qessie ÖBHK 145 2:a pris
 6. Anna-Karin Johansson Colas Fredrik Åre BK 139.5 3:e pris
 7. Lena Oskarsson Tjejernas Qalle ÖBHK 107 3:e pris
 8. Asinja Holm Zippakks Duger Åre BK Bröt

 

Eva-Maria Palm 3e plats Jenny Eliasson Vinnare Klass I Maria B Viktorsson 2a plats
Från vänster;
Eva-Maria Palm 3:e plats, Jenny Eliasson Vinnare Klass I, Maria B Viktorsson 2:a plats

Antje van der Maaten Vinnare Klass I Sofie Gutavsson 2 plats
Från vänster;
Antje van der Maaten Vinnare Klass II, Sofie Gutavsson 2:plats

4/10-2009
Lydnad Klass I

 

Namn: Hund: Klubb Poäng Pris
1. Susanna Isaksson Wanda Sv.hundungd. 182 1:a pris
2. Ronny Lundahl Cukids Heros VMBK 169 1:a pris
3. Boel Ivarsson Saga ÖBHK 166 1:a pris
4. Maria B Wiktorsson Twisterdec plaines du Minervois ÖBHK 164 1:a pris
5. Sheirly Reed Conovers Wild Cherry Danderyd-Täby BK 149.5 2:a pris
6. Kari Festin Skogsbygdens Märtha Hotmodel BBHK 102 3:e pris

 

4/10-2009
Lydnad Klass II

 

Namn: Hund: Klubb  Poäng  Pris
1. Sonja Matsson Segerforsens Glittrah ÖBHK 150.5 2:a pris
2. Isabella Hed Barvestads Bailey’s on the Rockz Södertälje BK 141.5 2:a pris
3. Lena Oskarsson Tjejernas Qalle ÖBHK 132.5 3:e pris

 

4/10-2009
Lydnad Klass III

 

Namn: Hund: Klubb  Poäng  Pris
1. Ingrid Bergqvist Seamountains Finest Fontenille VMBK 192 3:e pris

 

4/10-2009
Lydnad Klass Elit

 

Namn: Hund: Klubb Poäng Pris
1. Lena Eriksson Oz Wau’s Hedvig Åre BK 253.5 2:a pris

 

17/5-2009
Lydnad Klass I

 

Namn: Hund: Poäng: Pris
1. Josefine Busk Chilimix Miracle of Mercy 179 1:a pris
2. Sofie Gustavsson SweetWorking Mr Alright 178 1:a pris
3. Sonja Mattson Segerforsens Glittrah 152 2:a pris
4. Augusta Hagelqvist Vouges Björn 141,5 2:e pris

 

17/5-2009
Lydnad Klass II

 

Namn: Hund: Poäng:  Pris
1. Micke Eliasson Crofter Holding´s Foufou 165,5 1:a pris
2. Antje van der Maaten Arbetsmyran Check Out Cardas 142,5 2:a pris
3. Birgitta Sjögren Viltvårdarns Haimon 121,5 3:e pris

 

17/5-2009
Lydnad Klass III

 

Namn: Hund: Poäng: Pris
1. Tomas Nordlund Blocky Bulldogs Skip of Bullhead 270 1:a pris
2. Emma Petrusson Ömsikkas Vizzla 223 3:e pris

 

17/5-2009
Lydnad Klass Elit

 

Namn: Hund: Poäng: Pris
1. Lena Eriksson Oz Way´s Hedvig 261,5 1:a pris
2. Camilla Kjellström Sunnangårdens Ruff 242,5 2:a pris
3. Kerstin Elfsberg Midimys Mirakel 226,5 2:a pris
4. Roland Häggblad Tattarbackens Vackra 194,5 3:e pris
5. Ulrika Karlsson Dylan 176,5 0
Lite bilder från dagen! (17 maj)Prisutdelning
2
Tittar & lär :)
3
Uppladdning med mys, Grattis till erat 1:a pris! Micke & Speed
4
Många var vi i solskenet
5
Antje & Challe
6
Emma & Vizzla
7
Domare, sekreterare, tävlingsledare & tävlingsekipage