Tävlingsresultat 2010

21/8-2010
Rapport-Lägre klass

Namn: Hund: Klubb: Poäng Pris:
1.Margareta Olsson Demonen´s Yavavva Ragunda Avbröt
0

21/8-2010
Rapport-Högre klass

Namn: Hund: Klubb: Poäng Pris:
1.Lilian Näslund Border Wilson´s Hemp Timrå 495,25 Uppfl

21/8-2010
Rapport-Elit klass

Namn: Hund: Klubb: Poäng Pris:
1. Jennie Bygdén Ömsikka´s U-Leva Lycksele Avbröt
0

 

22/8-2010
Spårtävling – Lägre klass

Namn:
Hund:
Klubb:
Poäng:
Pris:
1.Emma Petrusson
Sockersmulans Bozza
BBHK
503
Uppfl
2. Micke Eliasson
Crofter Holding´s Fou-fou
ÖBHK
466,75
Uppfl
3. Margareta Olsson
Demonen´s Yavanna
Ragunda
Avbröt


Lydnadsresultat för 12/12-2010

Klass I- Lydnad

Namn: Hund:
Ras
 Poäng  Pris
 1. Jenny Persson
Cremecastle Victory Tilly
Golden Retriver
169.5
1:a pris
2. Hanna Könberg
Lita Till Nappa
Schäfer
168
1:a pris
3. Lisa Paulsson Tjejernas Rebuz Schäfer 156.5 2:a pris
4. Kari Festin Diana Jämthund 154.5 2:a pris
5. Lena Hedlund Chocolatehunters Gotta L Flat. Retr. 153.5 2:a pris
6. Malin Bydén Tjejernas Rut Schäfer 152 2:a pris
7. Liz Olofsson Tjejernas Regna Schäfer 151.5 2:a pris
8. Ida Ljusberg Labesea´s Flame on fire Labrador 133 3:e pris
9. Margot Engström Kafati´s Rio Caliente Labrador 118 3:e pris

Klass II

Namn: Hund:
Ras
Poäng  Pris
1. Emma Petrusson
Sockersmulan´s Bozza
Schäfer
182
1:a pris LPII
2. Stina Bäck
Crofter Holding´s Caliber
Aust. shep.
171
1:a pris LPII
3. Marlene Olbrant
Alizza
Schäfer
168
1:a pris LPII
4. Ann-Katrin Heidenvall
Hi-Design´s Magic
Eng.sp.spaniel
162.5
1:a pris
5. Sophie Lundgren
Ullhedens Uhraia
Malinois
142.5
2:a pris
6. Boel Ivarsson Saga Blandras 134 3:e pris
7. Roland Häggblad MMO Sherwood Ranger Aust.shep 120.5 3:e pris

Vi tackar Tasseborg, Djurmagazinet Lillänge och Meri Reklam för sponsring av priser!


Lydnadsresultat för 10/10-2010

Klass I

Namn: Hund:
Ras
Poäng  Pris
1. Kerstin Boström
Lindjax Grimm
Malinois
172
1:a pris
2. Marie Krysander
Svarthalls Aston
Border Collie
171.5
1:a pris
3. Anneli Jeppsson
Irish Tullamores Halmaska
ISW Terrier
156.5
2:a pris
    Shirley Ann Reed
Conovers Wild Cherry
Flat Retriever
156.5
2:a pris
5. Anne Lagerström
Unixus Chalmer
Schäfer
153
2:a pris
6. Lisa Paulsson Tjejernas Rebus Schäfer 147.5 2:a pris
7. Johanna Berg Måra Vorsteh 138 3:e pris
8. Jenny Persson Jackdowns Fab. Frode Golden Retriver 93 0
9. Ulrica Fredin Hummelviksgårdens Älskade Flizan Tollare 83 0

Klass II

Namn: Hund:
Ras
Poäng  Pris
1. Ingrid Boström
Turbulens Toka
Tervueren
185.5
1:a pris LPII
2. Monica Redford
Örnnestets Nemos Lexus
Schäfer
181
1:a pris
3. Marlene Olbrant
Alizza
Schäfer
168
1:a pris
4. Ronny Lundahl
Cukids Heros
Austr. Kelpie
150
2:a pris
5. Emma Petrusson
Sockersmulans Bozza
Schäfer
135
3:e pris
6. Kari Festin Skogsbygdens Flora Tip Top Västgötaspets 132.5 3:e pris

Klass III

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Ingrid Boström
Turbulens Sunnan
Tervueren
272
1:a pris

Klass Elit

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Lena Eriksson
Ängsvallarens Sky
Border Collie
300.5
1:a pris LP Champ
2. Camilla Kjellström
Sunnangårdens Ruff
Border Collie
280
1:a pris

 

 



Lydnadsresultat för 20/8-2010

Klass I- Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Anne Lagerström
Unixu´s Chalmer
BBHK
147
2:a pris
2. Anneli Jeppsson
Irish Tullamore´s Halmaska
BBHK
138
3:e pris

Ekipage LKL I – Anneli & Stella samt Anne & Chalmer

Klass II- Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
1. Sofie Gustafsson
Jackdow´sRoyal Rozzindra
BBHK
177
1:a pris
2. Monica Redford
Örnästets Nemus Lexus
BBHK
169.5
1:a pris
3. Sofie Heidenval
Tassemarken´s Grymma
BBHK
142
2:a pris
4. Kari Festin
Skogsbyggdens Flora TipTop
BBHK
131.5
3:e pris
5. Tina Jönsson
Kreivi´s Pirate Rachel Wall
ÖBHK
121
3:e pris
6. Maria B Viktorsson Twisterdec plaines du Minervois ÖBHK 87 0

Klass III – Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
1. Lena Eriksson
Ängsvallarens Sky
Åre
278
1:a pris
2. Camilla Kjellström
Sunnangårdens Ruff
Åre
273
1:a pris
3.Emma Petrusson Ömsikkas Vizzla BBHK 258 1:a pris

 


Lydnadsresultat för 23/7-2010

Klass I- Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Josefin Locker
Flying Flames Angel
Härnösand
175.5
1:a pris
 2. Marlene Olbrant
Alizza
BBHK
168
1:a pris
(LP 1)
 3. Anne Lagerström
Unixu´s Chalmer
BBHK
122
3:e pris
 4. Ing-Marie Jonsson
Glotterskogens Kamilla Kummin
Norrköping
122
3:e pris

Klass II- Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Emma Petrusson
Sockersmulans Bozza
BBHK
174.5
1:a pris
 2. Josefin Locker
Geordani´s Yte amor Milo
Härnösand
168.5
1:a pris
 3. Maria B Viktorsson
Twisterdec plaines du Minervois
ÖBHK
160
1:a pris
 4. Camilla Dahlberg
Malpasps Timber of los Suenos
ÖBHK
158.5
2:a pris
 5. Lasse Cebrenius
Hugo yhe Great
Ystad
131.5
3:e pris

Klass III – Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Karin Cebrenius
Widholmens Precios One
Ystad
208.5
3:e pris
 2. Daniel Fredriksson
Sangold Skräck Öl
Nynäshamn
192
3:e pris

 


 

Lydnadsresultat för 23/5-2010

Klass I- Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Marlene Olbrant
Alizza
BBHK
175.5
1:a pris
 2. Sheirly Reed
Conover´s Wild Cherry
ÖBHK
168
1:a pris
 3. Stina Bäck
Crofter Holding´s Caliber
Föllinge/Krokom BK
165.5
1:a pris
 4. Monica Redford
Örnnästets Nemons Lexus
BBHK
161
1:a pris
 5. Sarah Pettersson
Meet Myown Dark Hazel
ÖBHK
138.5
3:e pris
 6. Kari Festin
Skogsbygdens Märtha Hotmodel
BBHK
117
3:e pris

 

23/5-2010
Klass II – Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Sonja Matsson
Segerforsens Glittrah
ÖBHK
167
1:a pris
 2. Carin Ahlstedt
Nora avSkredin
V:a Härjedalens BK
92
0

 

23/5-2010
Klass III – Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Ingrid Bergqvist
Seamountains Finest Fontenille
V:a Medelpads BK
172.5
0

23/5-2010
Klass Elit- Lydnad

Namn: Hund:
Klubb
 Poäng  Pris
 1. Camilla Kjellström
Sunnangårdens Ruff
Åre BK
264
1:a pris
 2. Lena Eriksson
Oz Way´s Hedvig
Åre BK
234

2:a pris

 3. Mats Letrell Hit´s Takida Sundsvall BK 192.5 3:e pris

Tävlingsresultat 2009

29/8-2009
Spårtävling – Lägre klass

Namn: Hund: Klubb: Poäng: Pris:
1. Marie Hermansson Flyttefots Cessan BBHK 546 Uppfl
2. Katarina Engevall Engelaiz Polar Willow ÖBHK 505 Uppfl
3. Antti Salminen Tjejernas Qaisa Edsbyn BK 486.25 p Uppfl
4. Emma Petrusson Ömsikkas Vizzla BBHK 478 Uppfl
5. Sol Sefastsson Tjejernas Qessie ÖBHK 399,5 p Godk
6. Viveka Andersson Maldas Önska Sundsvall BK 369.25 p Godk

30/8-2009
Rapport-Lägre klass

Ulrika Hedberg med Conover´s belive in me | Örnsköldsviks BHK | uppflyttad

30/8-2009
Rapport-Högre klass

Marianne Eskilsson med Klasans Edda | Timrå BHK | Godkänd

 

30/8-2009
Rapport- klass Elit

Eva Lotta Halén med Bashams Carro | Kramfors BHK | Cert

Rapportekipage
Rapport 2009
Från vänster: Ulrika Hedberg, Eva Lotta Halén & Marianne Eskilsson

 

13/12-2009
Klass I- Lydnad (BBHK CUP )

Namn: Hund: Klubb  Poäng  Pris
 1. Jenny Eliasson Barvatorp´s Kayenne BBHK 175.5 1:a pris
 2. Maria B Wiktorsson Twisterdec plaines du Minervois ÖBHK 157 2:a pris
 3. Eva-Maria Palm Stormo Backens Alva Ragunda BK 155 2:a pris
 4. Lennart Palmgren Saga ÖBHK 144 2:a pris
 5. Sherliy Reed Conovers Wild Cherry Danderyd-Täby BK 137 3:e pris
 6. Sofie Heidenvall Tassemarkens Grymma BBHK 130 3:e pris
 7. Anna-Karin Andersson Raya Ragunda BK 119.5 3:e pris

 

13/12-2009
Klass II – Lydnad

 

Namn: Hund: Klubb  Poäng  Pris
 1. Antje van der Maaten Arbetsmyrans Check Out Cardas BBHK 174 1:a pris (LP2)
 2. Sofie Gustafsson Sweet Working Mr Alright BBHK 173.5 1:a pris
 3. Margaret Pettersson Torsten VMBK 151.5 2:a pris
 4. Flemming Petersen Eskipot Trail´s Comrade Ragunda BK 148 2:a pris
 5. Solveig Sefastsson Tjejernas Qessie ÖBHK 145 2:a pris
 6. Anna-Karin Johansson Colas Fredrik Åre BK 139.5 3:e pris
 7. Lena Oskarsson Tjejernas Qalle ÖBHK 107 3:e pris
 8. Asinja Holm Zippakks Duger Åre BK Bröt

 

Eva-Maria Palm 3e plats Jenny Eliasson Vinnare Klass I Maria B Viktorsson 2a plats
Från vänster;
Eva-Maria Palm 3:e plats, Jenny Eliasson Vinnare Klass I, Maria B Viktorsson 2:a plats

Antje van der Maaten Vinnare Klass I Sofie Gutavsson 2 plats
Från vänster;
Antje van der Maaten Vinnare Klass II, Sofie Gutavsson 2:plats

4/10-2009
Lydnad Klass I

 

Namn: Hund: Klubb Poäng Pris
1. Susanna Isaksson Wanda Sv.hundungd. 182 1:a pris
2. Ronny Lundahl Cukids Heros VMBK 169 1:a pris
3. Boel Ivarsson Saga ÖBHK 166 1:a pris
4. Maria B Wiktorsson Twisterdec plaines du Minervois ÖBHK 164 1:a pris
5. Sheirly Reed Conovers Wild Cherry Danderyd-Täby BK 149.5 2:a pris
6. Kari Festin Skogsbygdens Märtha Hotmodel BBHK 102 3:e pris

 

4/10-2009
Lydnad Klass II

 

Namn: Hund: Klubb  Poäng  Pris
1. Sonja Matsson Segerforsens Glittrah ÖBHK 150.5 2:a pris
2. Isabella Hed Barvestads Bailey’s on the Rockz Södertälje BK 141.5 2:a pris
3. Lena Oskarsson Tjejernas Qalle ÖBHK 132.5 3:e pris

 

4/10-2009
Lydnad Klass III

 

Namn: Hund: Klubb  Poäng  Pris
1. Ingrid Bergqvist Seamountains Finest Fontenille VMBK 192 3:e pris

 

4/10-2009
Lydnad Klass Elit

 

Namn: Hund: Klubb Poäng Pris
1. Lena Eriksson Oz Wau’s Hedvig Åre BK 253.5 2:a pris

 

17/5-2009
Lydnad Klass I

 

Namn: Hund: Poäng: Pris
1. Josefine Busk Chilimix Miracle of Mercy 179 1:a pris
2. Sofie Gustavsson SweetWorking Mr Alright 178 1:a pris
3. Sonja Mattson Segerforsens Glittrah 152 2:a pris
4. Augusta Hagelqvist Vouges Björn 141,5 2:e pris

 

17/5-2009
Lydnad Klass II

 

Namn: Hund: Poäng:  Pris
1. Micke Eliasson Crofter Holding´s Foufou 165,5 1:a pris
2. Antje van der Maaten Arbetsmyran Check Out Cardas 142,5 2:a pris
3. Birgitta Sjögren Viltvårdarns Haimon 121,5 3:e pris

 

17/5-2009
Lydnad Klass III

 

Namn: Hund: Poäng: Pris
1. Tomas Nordlund Blocky Bulldogs Skip of Bullhead 270 1:a pris
2. Emma Petrusson Ömsikkas Vizzla 223 3:e pris

 

17/5-2009
Lydnad Klass Elit

 

Namn: Hund: Poäng: Pris
1. Lena Eriksson Oz Way´s Hedvig 261,5 1:a pris
2. Camilla Kjellström Sunnangårdens Ruff 242,5 2:a pris
3. Kerstin Elfsberg Midimys Mirakel 226,5 2:a pris
4. Roland Häggblad Tattarbackens Vackra 194,5 3:e pris
5. Ulrika Karlsson Dylan 176,5 0
Lite bilder från dagen! (17 maj)Prisutdelning
2
Tittar & lär 🙂
3
Uppladdning med mys, Grattis till erat 1:a pris! Micke & Speed
4
Många var vi i solskenet
5
Antje & Challe
6
Emma & Vizzla
7
Domare, sekreterare, tävlingsledare & tävlingsekipage